ד״ר שפירא בתוכנית ״רק בריאות״

מסביר על גניקומסטיה וניתוח הקטנת חזה לגברים

ד״ר שפירא מספר שזו תופעה שכיחה הרבה יותר מאשר אנו חושבים, כאשר בדרך כלל התופעה תתרחש בגיל ההתבגרות והסיבות העיקריות הן הורמונליות.

גניקומסטיה גורמת לסטרס מאוד משמעותי ופעמים רבות מגיעים הנערים לפתור את הבעיה בגיל של לפני הצבא. ישנם מספר פתרונות בינהם: ניתוח הקטנת חזה לגבר, שיכול לגרום לצלקות, שאיבת שומן קלאסית, אך זו תתקשה להוציא את בלוטת השד עצמה שמרקמה והנוקשות שלה שונה מרקמת שומן רגילה, וגישה חדשנית שמוסיפה לשאיבת השומן לייזר שמצליח לסלק את בלוטת השד וזאת על ידי ניתוח שאינו משאירה צלקות בולטות מדי.

מה היא גניקומסטיה?

גניקומסטיה היא מצב שבו גברים חווים הגדלה חריגה של בלוטת החלב בשד. זו תופעה מאוד רווחת שרבים סובלים ממנה, אולם מפאת רגשות מבוכה בנים וגברים לא מרבים לדבר עליה.

כאשר אנחנו נולדים בלוטת השד עדיין אינה פעילה, וגם אינה גדלה. בלוטת השד מתחילה להתפתח, אפוא, בגילאי העשרה, קרי: בגיל ההתבגרות. גניקומסטיה מביאה להתפתחות שאינה פרופורציונלית של השד והיא עלולה להוביל לבעיות רפואיות אחרות כגון: סרטן השד, כאבים בחזה או סרטן באשך.

מה הם הגורמים להופעת גניקומסטיה?

הסיבה להופעת גניקומסטיה היא חוסר איזון הורמונלי אך לחוסר איזון זה יכולות להיות קשת רחבה של סיבות שונות, ביניהן:

  1. גידולים ששייכים למערכת המין, למשל גידול באשך.
  2. גידולים במוח, למשל גידולים באפיפיזה (יותרת המוח) – באזור במוח שאחראי על ויסות הורמונים של מערכת המין. כאשר התפקוד נפגם עקב גידול יכולה להתרחש תופעת גניקומסטיה.
  3. תרופות מסוימות עלולות להוביל להופעת הגדלת שד בקרב גברים, למשל: תרופות אנטי-פסיכוטיות, צימטידין, אימטיניב, דוטסטריד ועוד מיני תרופות.
  4. תזונה לקויה והשמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער או בגיל מבוגר.

השלכות גניקומסטיה על הנפש

הגדלה של בלוטת השד היא אמנם תופעה אורגנית ופיזית אך יש לה השלכות מרחיקות לכת גם על נפשם של הסובלים ממנה. היא חורגת מאידיאל היופי הגברי וגורמת ללחץ, למצוקה, לדחק, לאי נעימויות, למבוכה חברתית, להימנעות מפעילויות חברתיות ולעיתים אף לדיכאון. על פי רוב, הגיל שבו גניקומסטיה מתחילה להפריע מאוד הוא בגילאי 17 ו-18 בקרב בנים לפני הצבא. כידוע בנים מתקלחים בצוותא בצבא, וכאשר בנים סובלים מגניקומסטיה הם מתביישים וחוששים מהמקלחות המשותפות. זו הסיבה שמרבית הפונים לטיפולי הקטנת חזה לגבר נמצאים בקבוצת הגיל של נערים לפני צבא, יותר מכל אוכלוסייה אחרת.

טיפולי הקטנת חזה לגבר

לפני שניגשים לטיפולי הקטנת חזה לגבר תחילה יש לוודא מה מקור הגדלת השד, ולשלול גידול. למי שגידול אינו המקור לבעיה, יש כמה אפשרויות טיפול:

  1. ניתוח הקטנת חזה לגבר – ניתוח הוא אפשרות אחת, אולם ניתוח הקטנת חזה לגבר כרוך בביצוע חתכים באזור הפטמה ולכן הוא צפוי להשאיר צלקות באזור המנותח. וכך במקום לספק פתרון, ניתוח הקטנת חזה לגבר פותר בעיה אסתטית אחת אך בסיומו עולה בעיה אסתטית אחרת – החתכים והצלקות מסביב לאזור הניתוח.
  2. שאיבה – אלטרנטיבה לניתוח הקטנת חזה לגבר היא הליך שאיבה לטיפול בגניקומסטיה הדומה מאוד להליך של שאיבת שומן במקרים שבהם רוצים להצר היקפים. הבעיה בשיטה זו שלעיתים קשה מאוד להוציא כליל את בלוטת השד עצמה, זאת מאחר והרכב והמרקם של בלוטה זו הם שונים משאר רקמות השומן בגוף.

הקטנת חזה לגבר בעזרת שילוב בין טכנולוגיית לייזר לבין שאיבה

טכנולוגיית הלייזר המתקדמת שעומדת לרשותנו בימים אלו מאפשרת לשלב בין מספר שיטות תוך שלוקחות את החלקים החיוביים מכל שיטה, מבלי לערוך ניתוח הקטנת חזה לגבר באופן פולשני. היום ניתן לשלב למשל בין שאיבה לבין טכנולוגיית לייזר. הלייזר מפרק את רקמת השד בצורה יעילה יותר משאיבה, במינימום חתכים וצלקות (כפי שקורה כאשר מבצעים ניתוח הקטנת חזה לגבר) ועם לייזר ניתן להוציא הן את רוב בלוטת השד והן את מרבית השומן שמסביב לה. יתרה מכך, בעזרת לייזר ניתן להשיג גם אפקט אסתטי יפה יותר. זאת מאחר שעם לייזר ניתן גם לכווץ ולשטח את העור ובעצם לשטח את כל אזור השד, כך שיראה טבעי. שיטה זו מאפשרת הקטנת חזה לגבר במינימום צלקות ועם מקסימום תוצאות.

כמו בכל הליך רפואי, גם כאן לאחר טיפול בשיטה משולבת זו נדרשת תקופת החלמה. אחוזי ההצלחה של שיטת הלייזר בשילוב עם שאיבה הם גבוהים, אולם לעיתים רחוקות חווים מטופלים רגרסיה קלה. רגרסיה כזו היא בדרך כלל איטית מאוד וניתן לטפל בה בקלות בטיפול נוסף.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​